Dobrodošli na središnje mjesto informiranja za oboljele od raka pluća

Komunikacijska digitalna platforma www.govorimoorakupluća.com pokrenuta je kao središnje mjesto informiranja za oboljele od raka pluća, članove njihovih obitelji i zainteresiranu javnost.

Kampanja Dišem za tebe

U video predavanjima zdravstveni djelatnici govore o prevenciji, dijagnostici, liječenju raka pluća, kao i nuspojavama te načinima njihova ublažavanja odnosno rješavanja.

Govorimo o raku pluća – bodypainting

Udruga oboljelih od raka pluća „Jedra“ predstavila je kampanju „Govorimo o raku pluća 2019“, čiji je glavni ovogodišnji vizual bodypainting ključnih poruka na živim modelima, a snimljen je i video pravilnog disanja koji je dostupan na mrežnim stranicama Udruge.
Previous
Next

Govorimo o raku pluća

Komunikacijska digitalna platforma www.govorimoorakupluća.com pokrenuta je kao središnje mjesto informiranja za oboljele od raka pluća, članove njihovih obitelji i zainteresiranu javnost.

U trenutku dijagnoze oboljeli imaju velik broj pitanja, nedoumica i sumnji te su im potrebne brze, točne i provjerene informacije i odgovori na njihova pitanja. Potrebna im je mogućnost da na jednom mjestu brzo i učinkovito dođu do odgovora na sva pitanja kao i do savjeta stručnjaka.

Što je rak pluća?

Rak je zloćudna bolest koja je posljedica nastanka abnormalnosti osnovne jedinica života u ljudskom tijelu – stanice. Zdravo tijelo kontinuirano održava sustave provjera i ravnoteže rasta stanica, tako da se stanice dijele samo kada je to potrebno. Poremećaj sustava provjera i ravnoteže rasta stanica rezultira nekontroliranim dijeljenjem ili proliferacijom stanica koje s vremenom stvore masu koja se zove tumor.

Što učiniti kada saznate da vam je dijagnosticiran rak?

Rak je postao učestala bolest;  čak polovina muškaraca i trećina žena ima dijagnosticiran neki oblik raka tijekom života, a napreci u medicini doveli su do povećanja šanse za izlječenje raka. Tako su danas neki oblici raka izlječivi i u preko 90% slučajeva. No unatoč učestalosti, spoznaja da vam je dijagnosticiran rak svakako nije ugodna i u tom trenutku će vam se činiti da vam se cijeli svijet srušio. Ne postoji eufemizam za rak i ne treba ga pokušavati predstaviti kao nešto benigno, a spoznaja da imate rak je vrlo teška i trebat će vam vremena da ju obradite. No, ipak postoje savjeti koji vam mogu olakšati.

1. Informirajte se

Istraživanja su pokazala da se pacijenti informirani o svojoj bolesti bolje nose s bolešću i njenim nuspojavama od pacijenata koji ne postavljaju pitanja svom onkološkom timu.

2. Potražite podršku od svojih bližnjih

Podrška prijatelja, članova obitelji i ostalih bliskih osoba vrlo je važna u procesu izlječenja.

3. Počnite s mijenjanjem životnog stila

Iako će Vam se briga o načinu života sada možda činiti kao dodatna obaveza, sad je upravo vrijeme da je polako stječete.

Pristupnica

Projekti

Na mladima svijet ostaje. Stoga smo u novu kampanju Udruge Jedra „Ne brini“ uključili upravo studente odnosa s javnošću, Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru. Prilažemo vam u nastavku njihove kreativne prijedloge.
U sklopu kampanje organizirane su i radionice pravilnog disanja u skladu sa epidemiološkim mjerama, kao i video predavanja u svrhu edukacije javnosti i osobito oboljelih o raku pluća, dijagnostici, liječenju i popratnim pojavama.