U video predavanjima zdravstveni djelatnici govore o prevenciji, dijagnostici, liječenju raka pluća, kao i nuspojavama te načinima njihova ublažavanja odnosno rješavanja. U on-line radionicama fizioterapeuti predstavljaju tehnike pravilnog disanja radi očuvanja i unapređenja funkcije pluća, dok ambasadori kampanje iz različitih područja djelovanja, od vrhunskih sportaša i olimpijaca do opernih pjevača, objašnjavaju koliko je važno pravilno disanje u postizanju vrhunskih rezultata.
Stoga će se tijekom kampanje putem video radionica educirati opća javnost o tehnikama pravilnog disanja u svrhu prevencije zdravlja odnosno očuvanja zdravlja pluća. Specifično, putem video radionica fizioterapeutkinja Klinike za plućne bolesti Jordanovac educira oboljele od raka pluća o tehnikama pravilnog disanja u svrhu očuvanja funkcije pluća tijekom bolesti. Također, namjera je i informirati zdravstvene profesionalce o postojanju video radionica na digitalnim platformama Udruge kako bi svojim pacijentima pružili pravodobnu informaciju i mogućnost video edukacije “Dišem za tebe”. U sklopu kampanje organizirane su i radionice pravilnog disanja u skladu sa epidemiološkim mjerama, kao i video predavanja o dijagnostici i liječenju raka pluća, kao i mogućim nuspojavama tijekom liječenja, te mogućnostima rješavanja odnosno ublažavanja popratnih pojava. Video predavanja su dostupna na digitalnim platformama Udruge Jedra, tako da bolesnici s rakom pluća, članovi njihovih obitelji i opća javnost prvi puta u Hrvatskoj imaju priliku izravno slušati eminentne hrvatske zdravstvene stručnjaka iz područja raka pluća.
Akademik dr.sc. Miroslav Samaržija, predstojnik Klinike za pluće bolesti Jordanovac KBC-a Zagreb, u svom predavanju “Najnoviji iskoraci u zdravstvenoj skrbi oboljelih od raka pluća” na vrlo jednostavan i razumljiv, ali i ohrabrujući način govori o značajnim pomacima u dijagnostici i liječenju raka pluća. U video predavanju „Imunoterapija u liječenju karcinoma pluća i nove dijagnostičke metode“ pročelnik Zavoda za tumore pluća i sredoprsja, Klinike za plućne bolesti Jordanovac prof. dr. sc. Marko Jakopović objašnjava ovu najnoviju metodu liječenja raka pluća. „Ciljana terapija u liječenju karcinoma pluća“ naslov je video predavanja doc. dr. sc. Sanje Pleština, voditeljice odjela za Rijetke tumore sredoprsja, Klinike za plućne bolesti Jordanovac, a „Kemoterapija i radioterapija u liječenju karcinoma pluća“ predavanje je prim. dr. sc. Marta Koršić, voditeljice Poliklinike na Klinici za plućne bolesti Jordanovac.
U video predavanju „Upravljanje popratnim pojavama uzrokovanih kemoterapijskim liječenjem“ medicinska sestra Ivana Lukić Franolić, bacc.med.techn., iz Dnevne bolnica, Zavoda za tumore pluća i sredoprsja, Klinike za plućne bolesti Jordanovac na izuzetno razumljiv način i vrlo detaljno govori kako se nositi sa nuspojavama uzrokovanih kemoterapijom. Daje vrlo praktične savjete kako olakšati, pa i prevenirati popratne pojave tijekom toga teškog perioda, od načina prehrane do načina života. Tako primjerice detaljno opisuje što je preporučljivo izbjegavati u prehrani, a koju vrstu namirnica konzumirati, kako regulirati probavu i stolicu, ali i da se boravi u prozračenim prostorijama.
„Tekućinu piti gutljaj po gutljaj kako bi se izbjegla mučnina, izbjegavati slatko, jako začinjenu i zasoljenu te hranu intenzivnog mirisa. Odmarati u ugodnom položaju i okolini, boraviti u svježoj i prozračenoj, a nikako pregrijanoj i zagušljivoj prostoriji. Boravak na svježem zraku je dobrodošao“, istaknula je Ivana Lukić Franolić.
„Upravljanje popratnim pojavama uzrokovanih primjenom ciljane terapije i imunoterapije“ tema je video predavanja predsjednice Udruge „Jedra“ Sandre Karabatić, magistre sestrinstva, PhD student, glavne sestre Zavoda za tumore pluća i sredoprsja, Klinike za plućne bolesti Jordanovac KBC-a Zagreb. Ciljana terapija ili kako je naši pacijenti nazivaju pametni lijekovi i imunoterapija ima drugačije popratne pojave od sistemskog kemoterapijskog liječenja, ali ih moramo biti svjesni kao i činjenice da danas poznajemo metode ublažavanja i rješavanja istih.
Sastavni dio kampanje je i serijal video svjedočanstava nastali u suradnji sa osobama iz različitih profesionalnih područja, kojima je pravilno disanje jedno od preduvjeta u radu.
Tako su ambasadori kampanje Govorimo o raku pluća „Dišem za tebe“ sportaš i operna pjevačica – Mario Vekić, dvostruki veslački olimpijac i osobni kondicijski trener i Karla Mazzarolli, operna pjevačica. U pjevanju i sportu, naime, izuzetno je važna tehnika pravilnog disanja. Upravo o tome u video snimci govori Mario Vekić, ističući važnosti pravilnog disanja u profesionalnom sportu i postizanju kondicijskih rezultata, dok mlada Karla Mazzarolli tvrdi da bez posebnih tehnika pravilnog disanja nema opernog pjevanja. No, ljudi koji čine razliku i začudno pomiču granice jesu članovi osnivači i sudionici Projekta Vioalmusic4all i Deaf band Dlan, članovi projekta i rock band-a u kojima sviraju gluhe osobe, a ritam osjećaju vibracijama i kontroliraju disanjem.
Kampanja će se provoditi na on-line platformama Udruge Jedra, internetskoj stranici i društvenim mrežama, Facebook stranici Udruge Jedra i Instagram profilu uz hashtag #dišemzatebe i #rakpluca, te Udruga Jedra YouTube kanalu. Uz partnere Hrvatsko torakalno društvo i Hrvatski nacionalni savez sestrinstva, kampanju je podržalo i Ministarstvo zdravstva RH.
Rak pluća jedna je od najčešćih zloćudnih bolesti te vodeći uzrok smrti među svim karcinomima u žena i u muškaraca, a prema podacima EUROSTAT-a, Hrvatska je među pet europskih zemalja s najlošijim preživljenjem od raka pluća. Ipak zbog suvremenih dijagnostičkih i novih metoda liječenja, možemo govoriti o značajnim pozitivnim pomacima, dok se dodatan pomak očekuje po uvođenju programa za rano otkrivanje raka pluća.
Dobro je znati:
- Prosječan čovjek bez hrane može živjeti oko tri tjedna, bez vode oko tri dana, no bez kisika samo tri minute.
- Pluća su jedan od glavnih puteva eliminacije nečistoća iz organizma.
- Naša su pluća u stanju izbaciti oko 250 vrsta otpadnih tvari.
- Normalan broj dišnih ciklusa je 12 udisaja/minuta.
- Volumen udahnutog zraka pri jednom udahu je oko 500 ml.
- Minutni volumen disanja ili količina zraka koja prođe kroz pluća je oko 6 litara/min.
U sklopu kampanje organizirane su i radionice pravilnog disanja u skladu sa epidemiološkim mjerama, kao i video predavanja u svrhu edukacije javnosti i osobito oboljelih o raku pluća, dijagnostici, liječenju i popratnim pojavama.
“Najnoviji iskoraci u zdravstvenoj skrbi oboljelih od raka pluća” – akademik dr.sc. Miroslav Samaržija, predstojnik Klinike za plućne bolesti Jordanovac KBC-a Zagreb
„Kemoterapija i radioterapija u liječenju karcinoma pluća“ – prim. dr. sc. Marta Koršić, voditelj Poliklinike na Klinici za plućne bolesti Jordanovac KBC-a Zagreb
„Ciljana terapija u liječenju karcinoma pluća“ – doc. dr. sc. Sanja Pleština, voditelj odjela za Rijetke tumore sredoprsja, Klinike za plućne bolesti Jordanovac KBC-a Zagreb
„Imunoterapija u liječenju karcinoma pluća i nove dijagnostičke metode“ – prof. dr. sc. Marko Jakopović, pročelnik Zavoda za tumore pluća i sredoprsja, Klinike za plućne bolesti Jordanovac KBC-a Zagreb
„Upravljanje popratnim pojavama uzrokovanih kemoterapijskim liječenjem“ – Ivana Lukić Franolić, bacc.med.techn., Dnevna bolnica, Zavoda za tumore pluća i sredoprsja, Klinike za plućne bolesti Jordanovac KBC-a Zagreb
„Upravljanje popratnim pojavama uzrokovanih primjenom ciljane terapije i imunoterapije“ – Sandra Karabatić, magistra sestrinstva, PhD student, glavna sestra Zavoda za tumore pluća i sredoprsja, Klinike za plućne bolesti Jordanovac KBC-a ZagrebTime će putem video predavanja, koja će biti dostupna na internetskoj stranici Udruge Jedra, prvi puta bolesnici s rakom pluća, članovi njihovih obitelji i opća javnost imati priliku izravno slušati predavanja eminentnih zdravstvenih stručnjaka iz područja raka pluća.